Blog

Moringa’nın Faydaları Nelerdir?

Moringa’nın Faydaları Nelerdir?
Birçok faydası olan Moringa’nın kullanımı; sağlık, güzellik, hastalıkları iyileştirmesi ve önlenmesini kapsayacak kadar geniştir. Moringa’nın faydaları şunlardır;

1- Yaşlanma Karşıtı ve Enerji Kaynağı
Moringa, dengeli bir hayat tarzıyla doğru dozda kullanıldığında, kişinin doğal yoldan en az 10 yıl daha genç görünmesini ve hissetmesini sağlar. Bununla beraber enerji seviyeniz, konsantrasyonu da artırır. Özellikle rutin spor yapan yetişkinler, performanslarında, motivasyonlarında ve genel yaşam kalitelerinde ciddi bir artış görecektir. Moringa tüketicileri, sonuçları, günlük yaşamlarında fark edecek ve onu beslenmelerinin vazgeçilmez parçası haline getirecekler.

2- Cinsel Yaşamın İyileştirilmesi
Moringa, erkeklerde ve kadınlarda cinsel performansı ve libidoyu artırır. Özellikle, stresli koşullarda erkeklerin cinsel fonksiyonunu iyileştirir. Yapılan çalışmalar, uzun süreli Moringa kullanımının doğurganlık üzerinde de olumlu etki yarattığını göstermektedir.

3- Dengeli Bağışıklık Sistemi
Moringa, düşük bağışıklık sistemlerini uyararak güçlendirir. Beyaz kan hücrelerini ve antikorları artırır. Moringa, Th1 / Th2 oranını dengeler ve Th2 baskın veya baskılanmış bağışıklık sistemi olanlar için faydalıdır. Moringa tohumları, alerjik astım ile Th2 yanıtını azaltır.

4- Kanseri Önleme ve Tedavisi
Moringa, kanser hücrelerinin gelişimini baskılayan Niazimin adlı bioaktif bileşimi içerir.

5- Cildi ve Saçları Beslemesi
Moringa, saçı serbest radikallere karşı korur, temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar. Moringa ayrıca protein içerir, bu da cilt hücrelerini hasardan korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda cildi ve saçı güçlendiren nemlendirici ve detoksifiye edici içerikler barındırır. Deri enfeksiyonlarını ve yaralarını iyileştirmeye destek olur.

6- Ödem Tedavisi
Ödem, sıvının vücuttaki belirli dokularda biriktiği ağrılı bir durumdur. Moringa’nın anti-inflamatuar özellikleri, ödemin yayılmasını önler.

7- Karaciğeri Koruması
Moringa, karaciğeri anti-tüberküler ilaçların yol açtığı hasara karşı korur ve onarım sürecini hızlandırır.

8- Mide Rahatsızlıklarının Tedavisi
Moringa özleri, kabızlık, gastrit ve ülseratif kolit gibi mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Moringa’nın antibiyotik ve antibakteriyel özellikleri, çeşitli patojenlerin büyümesini engeller ve içindeki yüksek B vitamini sindirime yardımcı olur.

9- Bakteriyel Hastalıklarla Mücadele
Moringa özleri, antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı Salmonella, Rhizopus ve E. coli’nin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşır.

10- Depresyon ve Duygudurum Bozukluğu Tedavisi
Moringa, depresyon, anksiyete ve yorgunluğun tedavisinde faydalıdır. Moringa, yaygın kullanılan antidepresanlara benzer bir şekilde, ancak doğal yollardan beyindeki serotonini aktive eder.

11- Kardiyovasküler Sistemin Korunması
Moringa’da bulunan güçlü antioksidanlar, olası kalp hasarının önlenmesine katkıda bulunur ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

12- Yaraların İyileşmesi
Moringa, yaraların iyileşmesine ve yara izlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

13- Diyabet Tedavisi
Moringa, kandaki glikoz miktarını ve idrardaki şeker ile proteini azaltmaya yardımcı olur.

14- Astım Tedavisi
Moringa, bazı astım ataklarının şiddetini azaltmaya ve bronşiyal daralmalara karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca, daha iyi akciğer fonksiyonuna ve genel olarak nefes almaya katkıda bulunur

15- Böbrek Hastalıklarından Korunma
Moringa ürünlerini tüketenlerin, böbrek, mesane veya uterusta taş geliştirme olasılıkları daha düşüktür. Çünkü böbreklerdeki toksisite düzeylerini temizleyen yüksek seviyede antioksidan içerir.

16- Yüksek Tansiyon Düşürücü
Moringa, kan basıncının yükselmesine neden olan, arterlerin kalınlaşmasını durdurmaya yardımcı olan izotiyosiyanat ve niazimisin bileşiklerini içerir.

17- Göz Sağlığının İyileştirilmesi
Moringa, yüksek antioksidan seviyeleri sayesinde görme geliştirici özellikler içerir. Moringa, retina damarlarının genişlemesini durdurur, kılcal zarların kalınlaşmasını engeller ve retinanın işlev bozukluğunu önler.

18- Kilo Kontrolü
Moringa, diyabetli kişilerin kan şekerini düşürerek insülin direncini artırır. Oksidatif stres ve iltihabı azaltarak şeker hastalığının ve kilo alımının önlenmesine katkıda bulunur.

19- Beyin Sağlığı
Moringa‘daki antioksidanların nootropik etkileri bulunur. Bu nedenle, bilişi geliştirir ve Alzheimer hastalığının oksidatif stresini azaltır. Moringa, hafızayı geliştirir, bunama ile beyin hasarını tersine çevirir. Yapılan araştırmada, Moringa’nın, nöronlar arasındaki bağlantı ve dallanmaları artırdığı, böylelikle gelişmiş öğrenme kapasitesi ve hafızaya yol açtığı ortaya çıkmıştır.

20- Kemik Sağlığının Artırılması
Moringa, kemiklerin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olan kalsiyum ve fosfor içerir. Antiinflamatuar özelliklerinin yanı sıra Moringa, artrit gibi durumların tedavisine yardımcı olur ve hasarlı kemiklerin iyileşmesine katkı sağlar.