index

Gökhan Eşeli, Küba’da görev yaptığı dönemde bu sözleri bir yemekte devrimci lider Castro’nun söylediğini aktardı. Eski diplomat, “Atatürk’e hayrandı ve hep överdi” dedi

Dışişleri Bakanlığı’nda görevliyken 1996’da kendi isteğiyle Küba’ya tayin olan diplomat Gökhan Eşeli Havana’ya gittikten birkaç ay sonra devrim lideri Fidel Castro ile tanıştı. Eski diplomat Eşeli, Küba’da çalıştığı dönemde, geçen 25 Kasım günü 90 yaşında hayatını kaybeden devrim lideri ile yaşadıklarını SÖZCÜ’ye anlattı. Fidel Castro’nun kendisine “Uzun Türk” diye seslendiğini söyleyen Eşeli anılarını şöyle aktardı:

‘BÜYÜKELÇİYE ÇIKIŞTIM’

Tayin kararım çıktıktan sonra Fidel Castro, Türkiye’ye HABİTAT zirvesine geldi. Daha önce Türkiye ve Küba arasında kültürel ve ekonomik bir ilişki yokken bu ziyaretle ilginç bir bağ oluştu.


“TÜRK SOFRASINDA BALIK YEDİ, 4 KADEH RAKI İÇTİ” Küba’da, gazeteci Leyla Umar’ın da katıldığı bir yemekte Fidel Castro rakı içip balık yedi. 4 kadeh rakı içen devrim lideri Castro Türk içkisini çok beğendiğini söyledi…

O dönemlerde Fidel Castro çok fazla seyahat etmiyordu. Türkiye’ye geldiğinde gazeteci Leyla Umar, İstanbul’da Castro ile tanışmış ve Küba’da görüşme sözü almıştı. Ben 1996 yılının Eylül ayında tayin oldum. Ondan sonra Leyla Umar Küba’ya geldi.

Kendisi Castro’ya özel kutularda kalkan balıkları getirmişti. Fidel Castro’ya o dönemki büyükelçinin evinde yemek verildi. Bizim o dönemki büyükelçimiz rakı içmezdi ve evinde de bulundurmazdı. Ben de büyükelçinin bu tavrına kızardım. Çünkü orada görev yapan bir kişi gelen misafirlerine Türkiye’nin yerli ve dünya çapındaki içkisini içmese bile ikram etmek için bulundurmalıdır. Büyükelçimizin evinde Türk kahvesi de olmazdı. Yani Küba Büyükelçisi’nin evinde puro olmaması gibi bir şey. Benim evimde rakı olduğu için Leyla Hanım’a ‘Ben rakı getireceğim hatta Türk kahvesi var ondan da ikram edelim’ dedim. Leyla Hanım da bu teklifimi kabul etti.

‘TAHMİN EDİLENDEN ZOR’

DAHA sonra Fidel Castro ile rakı balık yaptık. Rakıdan 4 kadeh içti ve çok beğendi. O yemekte bize şunları söyledi: “Bizim başardıklarımız yola çıkarken hayal ettiklerimizin çok üzerinde oldu. Ama birçok şey de tahmin ettiğimizden daha zordu. Her şeye rağmen bizim devrimimize göre, Atatürk’ün yaptığı bütün kültürel devrim bunun çok üzerinde.” Bu çok önemli bir sözdü. 3 saat süren yemek sonunda fotoğraf çektirmek için ayağa kalktık. Ben onunla yan yana geldiğimde bana dönerek şu espiriyi yaptı: Senin boyun benden uzunmuş.


“KENDİSİNDEN UZUN OLUDUĞUM İÇİN ÖYLE SESLENİRDİ” Fidel Castro’dan 2 cm uzun olduğu için kendisine ‘Uzun Türk’ dediğini analtan diplomat Gökhan Eşeli, “Her buluşmamızda bana böyle sesleniyordu” dedi.

Sonra yanındaki başdanışmanı bana gelerek ‘Sen daha ilk günden Fidel Castro’yu bir konuda yendin. Bu hiç hoşuna gitmez’ dedi. Ben de şaşırdım ve nedenini sorudum. Danışman bana Castro ve Che arasındaki beyzbol maçı rekabetini şöyle anlattı: “Devrimi yaptıktan sonra Fidel Castro ve Che Guevara ayrı ayrı iki beyzbol takımı kurdu. Gece beyzbol oynarlardı ve Che Guevara’nın takımı Fidel Castro’nun takımını hiç yenemedi. Sen şimdi yendin ve mimlendin” diyerek güldü. Yemek sonunda konuttan ayrılırken Fidel Castro bana “Uzun Türk” diye seslendi.

‘CASTRO BENİ TANIDI’

İkinci görüşmemiz birkaç ay sonra oldu. Devlet konseyinde bir davet vardı ama ben davetli değildim. Evde otururken büyükelçimizden bir telefon geldi ve benim de davetli listesinde olduğumu söyledi.Ben de hızla hazırlanarak Başkanlık binasına gittim. Davetin sonuna yetiştim. Fidel Castro orada beni tanıdı ve bana yine ‘Uzun Türk sen en son musun’ dedi. Daha sonra 3 defa daha başka etkinliklerde Fidel ile bir arada olma fırsatı yakaladım.

BILL GATES TESPİTİ

1998 yılında Uluslararası Havana Fuarı’na birçok ülkeden katılım olmuştu. Türkiye’den de Bakan Yalım Erez katılmıştı. Fidel Castro gelen davetlilere Başkanlık binasında akşam yemeği verdi. O yemekte de Fidel Castro, Bill Gates ve internet üzerine ilginç bir tespit yapmıştı. Sohbetin bir bölümünde ‘Bu Bill Gates ve internet bunkların icatları bir gün deccale dönüşebilir’ dedi. O zaman bu sözü anlamamıştım. Ama ‘Snowden’ filmini izledikten ve WikiLeaks’i gördükten sonra şunu düşündüm: “İnternet tabii ki çok faydalı ama internetin ve teknolojinin artık aşırı bir şekilde kullanıldığında nelere yol açabileceğini gördük.” Fidel Castro 20 yıl önceden bu durumu tespit etmişti.

“UZUN TÜRK İŞİ BİLİYOR”

Eski diplomat Gökhan Eşeli bir yemekte tepsi içinde puro dağıtıldığını belirtti. Birçok davetlinin Küba’nın bilindik puro markalarından aldığını söyleyen Eşeli şöyle konuştu: “Ben satışı yapılmayan sadece üst düzey devlet temsilcilerine ikram edilen Trinidad purosundan aldım. Castro bana dönerek, ‘Bakın Uzun Türk bu işi biliyor’ dedi.”

Link: https://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/ataturk-devrimi-kuba-devriminden-cok-ustun-1548380/